Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach
zaprasza na konwersatorium na którym:
dr Karina Maciejewska, prof. UŚ
Instytut Inżynierii Biomedycznej, Uniwersytet Śląski w Katowicach
wygłosi wykład w języku polskim pt.
Inżynieria biomedyczna, fizyka i neuronauka łączą siły w walce o przywracanie funkcji sensomotorycznych i augmentacji zdolności poznawczych człowieka
Współczesny człowiek jest coraz częściej częścią sztucznego kompleksu mieszanego, wchodząc w interakcję z urządzeniami, robotami lub narzędziami wspomagającymi jego funkcjonowanie. U osób zdrowych takie rozwiązania zwiększają zdolności motoryczne i poznawcze (augmentacja), a u pacjentów – ułatwiają lub wręcz umożliwiają funkcjonowanie (np. neuroprotezy). W celu rozwoju tych narzędzi i lepszego zrozumienia, jak człowiek (jego mózg i ciało) współpracuje z nimi, konieczne są interdyscyplinarne badania na pograniczu inżynierii biomedycznej, fizyki medycznej i neuronauki (czyli nauki badającej układ nerwowy). W ramach wykładu przedstawione zostaną badania dotyczące integracji sensomotorycznej, multisensorycznego sprzężenia zwrotnego, poznania i percepcji ucieleśnienia, z wykorzystaniem sygnałów biomedycznych. Badając aktywność elektryczną mózgu za pomocą elektroencefalografii (EEG) i potencjałów wywołanych (EP), czynność elektryczną mięśni (EMG), przewodność skóry (EDA), oraz wykorzystując nowoczesne technologie (np. wirtualną rzeczywistość, VR), staramy się poznać mechanizmy procesów neurofizjologicznych odpowiedzialnych za interakcje człowiek-technologia oraz nieprawidłową plastyczność mózgu np. w bólu fantomowym.
Konwersatorium odbędzie się hybrydowo w czwartek 07.11.2024 r. o godz. 1600 w Auli Kopernika, ul. Bankowa 14 w Katowicach oraz poprzez platformę Teams.
Do transmisji w Teams można dołączyć od godz. 1530.
Link do transmisji: Teams.