24.11.2016, prof.dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow, ” Czy wystarczy zobaczyć aby rozpoznać ?”

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Katowicki

zaprasza na konwersatorium na którym:

   prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow

Instytut Fizyki, Uniwersytet Warszawski

Wygłosi wykład:

  Czy wystarczy zobaczyć aby rozpoznać?

Problem percepcji bodźców z otoczenia i wyciąganie z nich wniosków, to zagadnienie badane przez uczonych z różnych dyscyplin nauki, techniki czy medycyny. Współcześnie najszerzej i bardzo kompleksowo do tego problemu podchodzi kogniwistyka – nauka multidyscyplinarna i zarazem interdyscyplinarna znajdująca się na pograniczu wielu dziedzin: psychologii poznawczej, neurobiologii, filozofii umysłu, sztucznej inteligencji, czy wręcz logiki i fizyki.

Udział poszczególnych zmysłów w percepcji bodźców z otoczenia jest bardzo różny. Nie ulega dyskusji, że informacja optyczna, czyli zmysł wzroku, dominuje nad pozostałymi. Ponad 80% bodźców dociera do nas kanałem optycznym. I to jest powód, dla którego fizycy optycy, do których należę, czy optoelektronicy, od lat badają możliwości światła jako nośnika informacji o otaczającym nas świecie. Informacja optyczna pozwala na rozróżnianie kształtów, barw, rozmiarów, jasności. Pozwala na ocenę odległości, śledzenie ruchomych obiektów, rozpoznawanie i klasyfikację.

Człowiek wykonuje ten proces na codzień, wręcz automatycznie i bez większego zastanowienia. Ale czy wystarczy zobaczyć, aby rozpoznać. W proces poznawczy zamieszane są także pamięć, myślenie, umiejętność koncentracji na kluczowych szczegółach, czy ostateczne podejmowanie decyzji.

A jak skonstruować system automatycznego widzenia. Na co trzeba położyć nacisk. Jak to wszystko połączyć. Problemy te widziane oczami fizyka optyka są tematem mojego wystąpienia.

Konwersatorium odbędzie się dnia 24.11.2016 r. o godz. 1600
w Sali Audytoryjnej II w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego Katowice, ul. Uniwersytecka 4

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!